Djoković 2015 vs Federer 2006. Ko je uspješniji?

Nakon posljednjeg velikog turnira sezone, vrijeme je za sumiranje rezultata u protekloj teniskoj sezoni. Nakon nedjeljne pobjede Novaka Đokovića na završnom ATP turniru u Londonu nada Rogerom Federerom, sjajni Boris Becker je razbuktao raspravu svojom izjavom da je Federerova 2006. godina uspješnija od Novakove 2015.

Prenosimo vam zanimljivu analizu o arguementima za i protiv takvog stava, preuzetu sa portala b92.

Argumenti ZA NOVAKOVU 2015:

1. Veći broj osvojenih najvažnijih turnira. Obojica su uzeli po tri Gren slem trofeja i pali su u finalu Rolan Garosa, ali Đoković je osvojio šest Mastersa, što nikome do sada u istoriji nije pošlo za rukom, dok se Federer zaustavio na četiri. Obojica su uzeli završni Masters.

2. Carstvo na svim podlogama. Đoković u ovom trenutku legitimno može da tvrdi da je najbolji igrač sveta na svim podlogama i u svim uslovima, pa i na šljaci. Na zemljanim terenima osvojio je dva Mastersa (Monte Karlo i Rim), na trećem nije učestvovao (Madrid), a na Rolan Garosu je igrao finale i pri tom postao tek drugi čovek ikada koji je dobio Nadala u Parizu. Sa druge strane, Federer je došao do tri finala i svaki put je gubio od Nadala – dakle, bio je drugi igrač sveta na šljaci.

3. Skor i broj mečeva sa Top 10. Đoković je morao mnogo češće da se susreće sa igračima iz Top 10 – protiv njih je ove sezone imao učinak 31-5, dok je Federerov 2006. godine bio 19-4. Ne samo što ima bolji skor, nego je procentualno gledano 41% mečeva ove godine Novak odigrao sa najboljima, a Rodžer se 2006. sastao sa Top 10 igračima u 24% svojih duela. Takođe, Đoković je ove sezone 52% svojih

4. Jača konkurencija. Ako se uporede ATP liste na kraju obe godine, kao i rivali Đokovića i Federera u finalima, jasno je da je srpski teniser imao teži put ka svojim trofejima. Na kraju 2006. godine u Top 10 su igrači zbirno imali 23 Masters titule, a na kraju ove godine čak 70 više. Razlika je ogromna i u Gren slemovima (35-15 za sadašnji Top 10) – godine 2006, osim Federera i Nadala, u Top 10 je bio samo jedan čovek koji je ikada osvojio Gren slem turnir (Endi Rodik), a jedino su Fernando Gonsales i David Nalbandijan dogurali do Gren slem finala (Nalbandijan pre, na Vimbldonu 2002, a Gonzo posle, na Australijan openu 2007). Četvrti i sedmi na listi (Džejms Blejk i Tomi Robredo) nikada nisu igrali ni polufinale na Gren slem turniru, Ljubičiću i Ančiću to je samo jednom u karijeri pošlo za rukom, dok je Davidenko bio nešto redovniji učesnik polufinala (četiri puta). U Top 20 bili su i jedan finalista (Markos Bagdatis na 12. mestu) i jedan GS šampion (Lejton Hjuit na 20. poziciji). Sadašnji Top 10, osim Federera, Nadala i Đokovića, uključuje još dvojicu dvostrukih Gren slem prvaka (Endi Mari i Stan Vavrinka), zatim četvoricu tenisera koji su igrali u Gren slem finalima (Conga, Berdih, Ferer, Nišikori), a čak je i Rišar Gaske, trenutno najslabiji član Top 10, tri puta u karijeri bio u Gren slem polufinalima. Takođe, u Top 20 nalazi se još jedan Gren slem šampion (Marin Čilić na 13. poziciji).


ATP lista 2006 – ATP lista 2015
1. Rodžer Federer – 1. Novak Đoković
2. Rafael Nadal – 2. Endi Mari
3. Nikolaj Davidenko – 3. Rodžer Federer
4. Džejms Blejk – 4. Stan Vavrinka
5. Ivan Ljubičić – 5. Rafael Nadal
6. Endi Rodik – 6. Tomaš Berdih
7. Tomi Robredo – 7. David Ferer
8. David Nalbandijan – 8. Kei Nišikori
9. Mario Ančić – 9. Rišar Gaske
10. Fernando Gonsales – 10. Žo-Vilfred Conga

5. Veći broj osvojenih ATP bodova. Novak je ovu sezonu završio sa 16.585 bodova, a kada bi se Federerovi rezultati iz 2006. godine “preveli“ na sadašnji sistem bodovanja, on bi imao 16.075 bodova. 6. GOAT bodovi. Na engleskom jeziku skraćenica GOAT znači “najbolji svih vremena“ (Greatest of All Time). Na listi koja se naziva GOATmeter i koja u obzir uzima razne relevenatne kategorije (važne trofeje i mesto na ATP listi) Federer je trenutno ubedljivo prvi. Ipak, gledajući na nivou jedne sezone, Đoković je 2015. godine sakupio 41 GOAT bod, a Federer 2006. godine 40.


Djokovic 2015 vs Federer 2006 (Getty images)


ARGUMENTI ZA FEDEREROVU 2006:

1. Veći broj titula. Puka matematika kaže da je Federer osvojio 12 trofeja 2006. godine, jedan više od Đokovića ove. Uz to, Federerov procenat pobeda od 95% (92-5) veći je od Đokovićevih 93% (82-6). 

2. Kontinuitet. Najveći igrači svih vremena najveći su dobrim delom i zbog toga što su u dužim vremenskim intervalima održavali izuzetno visok nivo igre i bili praktično nepobedivi. Zbog toga Federerova 2006. godina dodatno dobija na značaju kada se zna da je on 2005. ostvario možda još i bolji skor – 81 pobedu i četiri poraza i 11 osvojenih titula, uz doduše samo dva Gren slem trofeja i polufinala na preostala dva. A ni 2004. nije baš loša sa skorom 74-6 i tri Gren slem titule... 

3. Faktor Nadal. Rekli smo da je Đoković imao jaču konkurenciju i to je generalno tačno, ali Federer se tih godina i naročito te, 2006. godine suočavao sa sasvim drugačijim Rafaelom Nadalom nego danas. Španac je tada bio u jeku svoje nestvarne serije od 81 trijumfa na šljaci i ispostavio se kobnim za Federera u sva tri finala na zemljanoj podlozi – u Rimu je Rodžer čak bio i vrlo blizu trijumfa, ali je poklekao sa 7-5 u taj brejku petog seta. U Monte Karlu i na Rolan Garosu Nadal je slavio u četiri seta. 

4. Samo dvojica su ga pobedili. Federer je te 2006. godine izgubio pet mečeva, ali samo od dvojice tenisera – od spomenutog Nadala tri puta na šljaci i jednom u Dubaiju, dok je Rodžerov jedini istinski kiks došao u Sinsinatiju, kada je izgubio od tada 19-godišnjeg Endija Marija sa 7:5, 6:4. Đoković je doživeo jedan poraz više u sezoni, ali ga je više igrača pobeđivalo – Ivo Karlović (Doha), Federer tri puta (Dubai, Sinsinati, London), Stan Vavrinka (Rolan Garos) i Endi Mari (Montreal). 

ARGUMENI ZA PAT POZICIJU 

1. Izgubljeni setovi. Đoković jeste izgubio četiri seta manje (37-41), ali Federer je ukupno odigrao devet mečeva više i pri tom je u finalima Masters turnira igrao na tri dobijena seta, što znatno otežava stvari. 

2. Ubedljivost. Iako su obojica bili superiorni, Federer je svoje rivale sa 6:0 dobio čak 19 puta, dok je Đokoviću to pošlo za rukom 12 puta. Sa druge strane, treba uzeti i obzir da je Federer 20 setova dobio sa 6:1, a Đoković čak 33. 

3. ATP lista. I Federer i Đoković bili su na vrhu ATP liste od prvog do poslednjeg dana.

Nema komentara

Komentari predstavljaju lične stavove i mišljenja posjetitelja stranice, a nikako stav stranice, novinara i administratora....

Pokreće Blogger.