Rafael Nadal - biografija

Rafael Nadal

Rafael Nadal Parera je trenutno prvi reket svijeta, španac koji je sa nepune 24 godine u svojoj karijeri uspio osvojiti sva četiri grand slam turnira,(ukupno devet Grand slam naslova), zlatnu olimpijsku medalju 2008. godine i rekordnih 18 naslova na turnirima iz serije Masters 1000. Nadal je teniser koji milionima ljubitelja bijelog sporta širom svijeta pruža zadovoljstvo gledanja ovog sporta, mladić koji se već odavno nalazi medju najvećim teniserima svih vremena.

Rafael Nadal je rodjen 3.6.1986. godine u gradu Manakoru, na španskom otoku Mallorca. Njegov rodni grad je i mjesto njegovog stalnog boravka. Rafael Nadal je visok 185 cm i težak 85 kg. Profesionalni teniser je postao 2001. godine, a trener ovog ljevorukog tenisera je njegov ujak Toni Nadal.

Kada je imao samo četiri godine počeo je igrati tenis sa sadašnjim trenerom. U početku je igrao dvoručni bekend i dvoručni forehand, ali se to promijenilo na insistiranje njegova trenera. U dobi od 9 ili 10 godina počeo je igrati jednoručni forehand. Svoj jedini juniorski grand slam turnir je igrao na Wimbledonu 2002. godine kada je stigao do polufinala. Njegov otac, Sebastian je suvlasnik restorana zajedno sa svoja dva brata, te vlasnik kompanije koja se bavi izradom stakla i prozora (“Vidres Mallorca”). Majka Rafaela Nadala se zove Ana Maria, a njegova mladja sestra Maria Isabela.

Njegov kolega i zemljak, Carlos Moya je rodjen na Mallorci baš kao i Nadal. Drugi Nadalov ujak, Muguel Angel Nadal je nekada bio profesionalni nogometaš. Igrao je za Barcelonu, Real Mallorcu i špansku reprezentaciju za koju je nastupao i na Svjetskim prvenstvima 1994., 1998. i 2002. godine.

Rafael Nadal je 2003. godine proglašen za najboljeg novajliju ATP-a, tenisera koji je najviše napredovao na ATP-u 2005., i najboljim ATP igračem 2008. godine. Drži rekord od 14 pobjeda i 5 poraza u deset nastupa na Davis kupu (12-1 u singlu). Bio je član šampionskog tima reprezentacije Španije iz 2004. godine, kao i iz 2008. godine (ali tada nije igrao u finalu).


Rafael Nadal - brojke

Ukupno titula u igri parova: 6
Ukupno titula u singlu: 42

2010. godina (6 titula)

ATP Grand Slam - US Open (Tvrda podloga)
ATP Grand Slam - Wimbledon (Travnata podloga)
ATP Grand Slam - Roland Garros (Zemljana podloga)
ATP World Tour Masters 1000 Madrid (Zemljana podloga)
ATP World Tour Masters 1000 Rim (Zemljana podloga)
ATP World Tour Masters 1000 Monte Carlo (Zemljana podloga)

2009. (5 titula)

ATP World Tour Masters 1000 Rim (Zemljana podloga)
Barcelona (Zemljana podloga)
ATP World Tour Masters 1000 Monte Carlo (Zemljana podloga)
ATP World Tour Masters 1000 Indian Wells (Tvrda podloga)
Australian Open (Tvrda podloga)

2008. (8 titula)

Olimpijada u Pekingu - zlatna medalja (Tvrda podloga)
ATP Masters Series Kanada (Tvrda podloga)
Wimbledon (Travnata podloga)
London / Queen's Club (Trava)
Roland Garros (Zemlja)
ATP Masters Series Hamburg (Zemlja)
Barcelona (Zemlja)
ATP Masters Series Monte Carlo (Zemlja)

2007. (6 titula)

Stuttgart (Zemlja)
Roland Garros (Zemlja)
ATP Masters Series Rim (Zemlja)
Barcelona (Zemlja)
ATP Masters Series Monte Carlo (Zemlja)
ATP Masters Series Indian Wells (Tvrda podloga)

2006. (5 titula)

Roland Garros (Zemlja)
ATP Masters Series Rim (Zemlja)
Barcelona (Zemlja)
ATP Masters Series Monte Carlo (Zemlja)
Dubai (Outdoor/Hard)

2005. (11 titula)

ATP Masters Series Madrid (Tvrda podloga, dvorana)
Peking (Tvrda podloga)
ATP Masters Series Canada (Tvrda podloga)
Stuttgart (Zemlja)
Bastad (Zemlja)
Roland Garros (Zemlja)
ATP Masters Series Rim (Zemlja)
Barcelona (Zemlja)
ATP Masters Series Monte Carlo (Zemlja)
Acapulco (Zemlja)
Costa Do Sauipe (Zemlja)

2004. (1 titula)

Sopot (Zemlja)


Rafael Nadal - karijera po godinama (od 2002. do 2010. godine)


2002-04.

U aprilu 2002. godine Nadal je pobijedio u svom prvom meču na jednom profesionalnom turniru. Pobijedivši Ramón Delgada, postao je deveti igrač u povijesti tzv. open-ere koji je to uradio prije svog 16. rođendana. 2003. godine osvojio je dva čelendžera i završio godinu među pedeset najboljih na ATP listi. Na debitantskom nastupu na Wimbledonu, Nadal je postao najmlađi igrač koji je stigao do trećeg kola turnira još od Borisa Beckera 1984.

Godine 2004. Nadal je odigrao prvi meč protiv prvoplasiranog na ATP listi Rogera Federera na Miami Mastersu i pobijedio ga bez izgubljenog seta. Potom je propustio veći dio sezone koji se igrao na terenima sa šljakom, uključujući Roland Garros, zbog napuknuća članka lijeve noge.

2005.

Novu sezonu Nadal je počeo porazima nakon velike borbe od Lleytona Hewitta na Australian Openu i od Federera u finalu Miami Mastersa. Mnogi teniski stručnjaci smatraju da ova dva turnira predstavljaju proboj Nadala na svjetsku tenisku scenu.

Nadal je dominirao proljetnim dijelom sezone, koji se igrao na zemljanoj podlozi. Pobijedio je u 24 uzastopna meča, srušivši rekord Andrea Agassija. Nadal je osvojio turnir u Barceloni i svoj prvi turnir iz ATP Masters serije u Monte Carlu. Zahvaljujući ovim pobjedama, Nadal je zauzeo peto mjesto na ATP listi i postao jedan od favorita za osvajanje Roland Garrosa.

Na svoj 19. rođendan Nadal je pobijedio Rogera Federera u polufinalu Roland Garrosa, sprečavajući ga da osvoji jedini Grand Slam turnir koji do tada nije osvojio. Dva dana kasnije, Nadal je porazio Mariana Puertu u finalu, postajući prvi muški teniser koji je osvojio Rolland Garros na svom prvom nastupu na tom turniru još od Mats Wilandera (1982) i prvi tinejdžer koji je osvojio Grand Slam turnir još od Petea Samprasa, koji je 1990. godine osvojio US Open s 19 godina. Zahvaljujući osvajanju Roland Garrosa, Nadal je postao treći teniser svijeta.

Tri dana nakon osvajanja Roland Garrosa, Nadalova serija od 24 pobjede prekinuta je porazom u prvom kolu na turniru u Halleu, koji se igra na travi. Također je poražen od strane Gillesa Müllera u drugom kolu Wimbledona 2005. Odmah nakon Wimbledona, Nadal je pobijedio u 16 uzastopnih mečeva i osvojio 3 uzastopna turnira. Osvojivši turnire u Båstadu i Stuttgartu, Nadal je postao drugi teniser svijeta 25. 7. 2005. godine. Sa 19 godina, jednim mjesecom i 22 dana, postao je treći tinejdžer koji je dosegao drugo mjesto na ATP listi, nakon Borisa Beckera (18 godina, 9 mjeseci, 17 dana) i Björna Borga (18 godina, 10 mjeseci i 2 dana).

Nadal je počeo svoju sjevernoameričku turneju pobijedivši Agassija u finalu ATP Masters turnira u Montrealu, ali je na Cincinati Mastersu izgubio već u prvom kolu. Imenovan je za drugog nositelja na US Openu, ali ga je 49. teniser svijeta, James Blake, porazio u meču 3. kola u 4 seta. Nadal je, nakon US Opena, igrao samo tri turnira te godine.

U septembru je pobijedio Guillerma Coriu u finalu China Opena i pobijedio u oba svoja Davis Cup meča protiv Italije. U oktobru je osvojio svoju četvrtu titulu iz ATP Masters serije, porazivši Ivana Ljubičića u finalu Madrid Mastersa. Nakon toga, Nadal je povrijedio stopalo, zbog čega je bio primoran otkazati sudjelovanje na završnom ATP turniru.

I Nadal i Federer osvojili su 11 titula i 4 titule iz ATP Masters serije 2005. godine. 8 titula Nadal je osvojio na šljaci, a 3 na tvrdom terenu. Pobijedio je u 79 mečeva i po tome je bio na drugom mjestu iza Federera, koji je pobijedio u 81 meču. Osvojio je nagradu "Golden Bagel" jer je 11 puta osvojio set rezultatom 6-0. Također je dostigao najvišu poziciju na ATP listi u povijesti španjolskog tenisa i osvojio ATP nagradu za tenisera koji je najviše napredovao.

2006.

Zbog ozljede stopala, Nadal je propustio Australian Open te godine. U februaru je izgubio u polufinalu svog prvog turnira u sezoni, u Marseilleu. Dvije sedmice kasnije, nanio je Federeru prvi poraz u sezoni u finalu turnira u Dubaiju. Nadal je zatim izgubio u polufinalu Indian Wells Mastersa i 2. kolu Miami Mastersa.

Nadal je potom pobijedio u 24 meča na šljaci. Pobijedio je Federera u finalu Monte Carlo Mastersa, kao i Tommyja Robreda u finalu turnira u Barceloni. Nakon sedmicu dana pauze, Nadal je osvojio rimski Masters, pobijedivši u finalu Federera u 5 setova, izjednačivši Borgov rekord od 16 osvojenih titula u tinejdžerskim godinama. Pobijedivši u prvom kolu na Rolland GArrosu, izjednačio je rekord Guillerma Vilasa, pobijedivši u 53 uzastopna meča u šljaci. Villas mu je predao trofej Roland Garrosa, ali je kasnije prokomentirao da je njegov rekord jači od Nadalovog jer je Nadal rekord izjednačavao 2 godine, a Villas je to postigao u jednoj godini. Nadal je pobijedio u finalu Rolland Garrosa, postavši tako prvi teniser koji je pobijedio Federera u finalu jednog Grand Slama. Također je postao najmlađi šampion Roland Garrosa koji je osvojio dvije uzastopne titule (još od Borga 1974-75).

Nadal je povrijedio rame u četvrtfinalnom meču turnira u Queen's Clubu, koji je igrao protiv Hewitta. Nije mogao završiti meč i time je prekinuo svoj niz od 26 uzastopnih dobijenih mečeva. Bio je imenovan za drugog nositelja na Wimbledonu 2006, ali je zamalo izgubio u meču drugog kola od Roberta Kendricka, koji je do učestvovanja došao kvalifikacijama. Kendrick je osvojio dva seta i bio na dva poena od pobjede, ali se Nadal vratio u meč i osvojio ga u pet setova. U trećem kolu, Nadal je pobijedio Agassija u njegovom posljednjem meču na Wimbledonu. Dostigavši finale, Nadal je postao prvi španski teniser od Manuela Santane 1966. godine koji je dostigao finale Wimbledona. Federer ga je porazio u finalu u četiri seta. Federer i Nadal jedini su teniseri u open-eri koji su dostigli finale Wimbledona odmah nakon što su igrali jedan protiv drugoga u finalu Rolland Garrosa.

Nadal je igrao na samo dva turnira prije US Opena. Izgubio je u 3. kolu Canada Mastersa i u četvrtfinalu Cincinnati Mastersa. Također je dostigao četvrtfinale na US Openu.

Nadal je igrao samo tri turnira do kraja godine. Tada 690. igrač svijeta, Joachim Johansson, pobijedio je Nadala u 2. kolu Stockholm open. Tomáš Berdych porazio ga je naredne sedmice u četvrtfinalu Madrid Mastersa, zadnjeg Masters turnira u sezoni. Na završnom ATP šampionatu, Tenis Masters kupu, izgubio je 1 i pobijedio u 2 meča u takmičenju po grupama. U prvom meču porazio ga je Blake, a zatim je pobijedio Robreda i Nikolaja Davidenka. Dostigao je polufinale, u kojem ga je porazio Federer. Ovo je bio Nadalov treći poraz u 9 mečeva protiv Federera.

Nadal je postao prvi teniser od Andrea Agassija (1994-95) koji je drugu godinu u nizu završio na drugom mjestu ATP liste.

2007.

Nadal je počeo godinu igrajući na 6 turnira na tvrdoj podlozi. Izgubio je u polufinalu na svom prvom turniru, u 1. kolu na drugom i u četvrtfinalu Australian Opena od kasnijeg finaliste Fernanda Gonzalesa. Nakon što je poražen u četvrtfinalu turnira u Dubaiju, osvojio je Indian Wells Masters. Na narednom turniru, Miami Masters, Novak Đoković porazio ga je u četvrtfinalu.

Imao je mnogo više uspjeha na turnirima na šljaci. Osvojio je Monte Carlo Masters, turnir u Barceloni i Rim Masters, a zatim ga je Federer porazio u finalu Hamburg Mastersa. Ovaj poraz prekinuo je niz od 81 Nadalove pobjede na šljaci. Nadal je treći put u svojoj karijeri osvojio Rolland Garros, pobijedivši Federera u finalu. U međuvremenu, Nadal je pobijedio Federera na egzibicijskom turniru na Majorci, na terenu čija je jedna polovina bila travnata, a druga zemljana.

Nadal je drugu godinu zaredom igrao na turniru u Queen's Clubu, na kojem je izgubio u četvrtfinalu. Drugu godinu zaredom, Federer ga je porazio u finalu Wimbledona, u 5 setova. Ovo je bilo prvo Federerovo finale na Wimbledonu koje je dobio u 5 setova još od 2001.

U julu, Nadal je osvojio turnir u Stuttgartu, što je bila i njegova posljednja titula te godine. Također je bio polufinalista Canada Mastersa, a izgubio je u 1. kolu Cincinnati Mastersa i u 4. kolu US Opena (od 15. tenisera svijeta Davida Ferrera). Nakon mjesec dana pauze, izgubio je od Davida Nalbandiana u četvrtfinalu Madrid Mastersa i u Pariz Mastersu. Nakon što je pobijedio u sva tri meča u natjecanju po grupama, Nadal je izgubio u polufinalu Tenis Masters kupa od Federera.

Tokom druge polovine godine Nadal je patio od ozljede koljena, koju je zadobio u finalu Wimbledona. Postojale su glasine da je sve to posljedica još nezaliječene ozljede stopala koju je zadobio krajem 2005. godine. Nadalov predstavnik za javnost je ovo negirao, a sam Nadal je rekao da je priča "totalna laž".

2008.

Nadal je godinu počeo u indijskom Chennaiju, gdje ga je Mihail Južnji porazio u finalu. Nadal je dospio do polufinala Australian Opena prvi put u karijeri, ali ga je porazio Jo-Wilfried Tsonga. Također je stigao do finala Miami Mastersa, ali ga je pobijedio Davidenko.

Tokom proljetnog dijela sezone na šljaci, Nadal je osvojio 4 titule i pobijedio Federera u 3 finala. Pobijedio ga je i u finalu Monte Carlo Mastersa treću godinu uzastopno, postavši rekorder po broju uzastopnih osvojenih titula na tom turniru. Pobijedio je u dva seta, iako je Federer u jednom trenutku u drugom setu vodio 4-0. Zatim je osvojio 4. uzastopnu titulu na turniru u Barceloni. Nekoliko sedmica kasnije, Nadal je osvojio svoju prvu titulu na Hamburg Mastersu, pobijedivši Federera u finalnom meču u tri seta. Osvojio je i Rolland Garros, postajući tek peti igrač u povijesti open-ere koji je osvojio Grand Slam turnir bez izgubljenog seta. U tom finalu Federer je uspio osvojiti samo četiri gema. Ovo je bila Nadalova 4. uzastopna titula na Rolland Garrosu, čime je izjednačio rekord Björna Borga. Nadal je, također, postao četvrti teniser u open-eri koji je osvojio Grand Slam turnir četiri godine uzastopno (prije njega, to su učinili Borg, Sampras i Federer).

Nadal je zatim, treću godinu u nizu, igrao protiv Federera u finalu Wimbledona. Ovaj meč mnogi smatraju najboljim mečevima ovih tenisera. Nadal je iza sebe imao seriju od 23 pobjede, uključujući i njegovu prvu titulu na travnatoj podlozi u Queen's Clubu. Federer je osvojio svoju petu uzastopnu titulu na turniru u Halleu, na kojem mu protivnik nijednom nije oduzeo servis. Također, Federer je došao do finala Wimbledona bez izgubljenog seta. Za razliku od njihovih prethodnih vimbldonskih finala, Federer nije bio favorit i mnogi analitičari smatrali su da Nadal ima više šansi da osvoji titulu. Igrali su najduže finale u povijesti Wimbledona, a zbog periodične pojave kiše, Nadal je osvojio 5. set sa 9-7 gotovo po mraku. Meč je nazvan najboljim i najvećim finalem Wimbledona ikada, a neki ga čak nazivaju najvećim mečem u teniskoj historiji. Osvojivši Wimbledon, Nadal je postao treći teniser u historiji open-ere koji je osvojio Rolland Garros i Wimbledon u istoj godini (nakon Roda Lavera 1969 i Borga 1978. i 1980. godine), kao i drugi Španac koji je osvojio Wimbledon. Nadal je, također, prekinuo Federerov niz od pet uzastopnih wimbledonskih titula i 65 uzastopnih pobjeda na travnatoj podlozi. Također, postao je prvi teniser koji se zadržao na drugoj poziciji ATP liste tri godine u nizu (od 25. juna 2005. do 24. jula 2008).

Nakon Wimbledona, Nadal je napravio niz od 32 uzastopne pobjede. Osvojio je Rogers Cup drugi put u karijeri i došao do polufinala Cincinati Mastersa. Kao rezultat svoje dobre igre i Federerovih poraza u ranim fazama turnira, Nadal je preuzeo prvo mjesto na ATP listi 18. augusta 2008. godine, smijenivši Federera na toj poziciji nakon 4 i po godine. Nadal je, također, peti ljevoruki teniser koji je stigao do prvog mjesta, prvi nakon Čileanca Marcela Riosa 1998. godine. Ostali ljevoruki teniseri koji su zauzimali prvo mjesto bili su Austrijanac Thomas Muster(1996) i Amerikanci John McEnroe (1980) i Jimmy Connors (1974).

Na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. Nadal je pobijedio srpskog tenisera Novaka Đokovića u polufinalu sa 6-4, 1-6, 6-4 i Fernanda Gonzalesa u finalu, osvojivši zlatnu olimpijsku medalju. Nadal je tako postao prvi teniser koji je osvojio olimpijsko zlato, a bio je među pet najboljih tenisera na ATP listi. Na US Openu Nadal je prvi put bio prvi nositelj na jednom Grand Slam turniru. Izgubio je u polufinalu od Andyja Murraya, koji ga je savladao u četiri seta (6-2, 7-6 /5/, 4-6, 6-4). Nadal je zatim igrao polufinale Davis Cupa protiv SAD-a i zajedno sa španskim timom plasirao se u finale.

Na Madrid Mastersu Nadala je u polufinalu porazio Gilles Simon. Usprkos ovom porazu, Nadal je, zahvaljujući dobrim rezultatima tokom godine, postao prvi Španac koji će godinu završiti na prvom mjestu. Na Pariz Mastersu Nadal je došao do četvrtfinala, ali je predao meč Nikolaju Davidenku zbog povrede koljena. Zbog te povrede Nadal je bio primoran otkazati sudjelovanje na završnom Masters turniru u Šangaju i u finalu Davis Cupa protiv Argentine.




2009.

Nakon što je izgubio od Murraya u finalu egzibicijskog turnira u Abu Dabiju, Nadal je počeo igrati na zvaničnim ATP turnirima. Na prvom turniru na kojem je igrao, Qatar Openu u Dohi, izgubio je od Gaela Monfilsa u četvrtfinalu. U meču 1. kola Nadal je porazio Fabricea Santoroa sa 6-0, 6-1 za samo 46 minuta, a zatim je dobio nagradu ATP za svjetskog teniskog šampiona. Nadal je, ipak, osvojio titulu na Qatar Openu u konkurenciji muških parova. S Markom Lopezom porazio je prvi par svijeta, Danijela Nestora i Nenada Zimonjića.

Na Australian Openu 2009. godine, Nadal je dobio prvih pet mečeva bez izgubljenog seta prije pobjede nad sunarodnjakom Fernando Verdascom u polufinalu, 6-7 (4), 6-4, 7-6 (2), 6-7 (1), 6-4. To je bio najduži meč u povijesti Australian Opena i trajao je 5 sati i 14 minuta. Pobjeda u polufinalu dovela ga je do finala s Federerom i njihovog prvog susreta ikad na tvrdoj podlozi Grand Slam turnira, kao i njihovog 19. susreta ukupno. Nadal je porazio Federera 7-5, 3-6, 7-6 (3), 3-6, 6-2 i time osvojio prvi Grand Slam naslov na tvrdoj podlozi, čineći ga prvi Špancem u historiji koji je osvojio Australian Open, četvrtim muškim teniserom poslije Connorsa, Wilandera i Agassija koji je osvojio Grand Slam naslove na tri različite podloge.

U prvom kolu ATP turnira u Rotterdamu, Nadal i njegov partner Ignacio Coll-Riudavets izgubili su od Arnauda Clementa i Michaela Llodre, 4-6, 4-6 u kategoriji parova. U pojedinačnoj kategoriji dostigao je finale u kojem je izgubio od Murraya rezultatom 3-6 6-4 0-6. Tokom finala imao je problem s tetivom desnog koljena, što je i utjecalo na njegovu igru. Problem je bio dovoljno ozbiljan da se morao povući s turnira u Dubaiu koji je održan kroz 7 dana.

U martu, Nadal je pomogao Španiji da pobijedi Srbiju u prvoj rundi Davis Cupa u Benidormu (Španija). Nadal je porazio Janka Tipsarevića 6–1, 6–0, 6–2 i Đokovića 6–4, 6–4, 6–1.

Na Indian Wellsu, Kalifornija, Nadal je osvojio svoj 13. turnir iz Masters serije 1000. U 4. kolu pobijedio je Davida Nalbandiana. Zatim je porazio Juana Martina del Potra u četvrfinalu i Andyja Roddicka u polufinalu prije pobjede nad Murrayem u finalu.

Na Sony Ericsson Open turniru u Floridi poražen je u četvrtfinalu od Del Potra sa 6–4, 3–6, 7–6(3). U aprilu, na 2009 Monte Carlo Mastersu, pobijedio je Đokovića 6-3, 2-6, 6-1 i postao prvi teniser koji je pobijedio na ovom turniru pet puta. Izjednačio se s Federerom u broju osvojenih titula na ATP World Tour Masters 1000 turniru s 14 titula. Ispred njega je Agassi sa 17.

2010.

Na ATP World Tour Mastersu u konkureniciji dublova u Indian Wellsu Nadal je igrao zajedno sa zemljakom Marcom Lopezom i osvojio titulu pobjedom nad prvim nositeljima Nestorom i Zimonićem. Meč je riješen pobjedom sa 7-6 i 6-3 za jedan sat i 35 minuta igre. Duo Nadal - Lopez je izgubio samo jedan set na svome putu do druge zajedničke titule. Bila je to šesta titula u dublu na ATP World Tour Mastersu za Nadala i druga na Masters 1000 nivou. U Aprilu je Nadal postao prvi teniser koji je uspio šest godina zaredom osvojiti turnir u Monte Carlu iz serije Masters 1000. Kao drugi nositelj turnira uspio je u finalu savladati zemljaka Fernanda Verdasca sa 6-0 i 6-1. Nadal drži rekord od 32 meča bez poraza u Monte Carlu.

Dvije sedmice nakon toga, u Rimu, Nadal je izjednačio rekord Open ere koji je držao Andre Aggasi od 17 naslova iz ATP Masters 1000 serije osvajanjem svoje pete titule na Internazionali BNL d’Italia turniru u Rimu.

Do kraja godine Nadal je osvojio tri Grand Slam turnira. Na Roland Garrosu Nadal je u finalu savladao Robina Soderlinga sa 6–4, 6–2, 6–4, čime je uz neočekivano ispadanje Federera u četvrtfinalu French Opena povratio prvu poziciju na ATP listi. Na trećem Grandslamu sezone, Wimbledonu, Nadal je igrao finale sa češkim teniserom Tomasom Berdychom, kojeg je savladao sa 6–3 7–5 6–4, a na US Openu Nadal je došao do naslova pobjedivši Novaka Djokovića sa 3-1 u setovima (6-4, 5-7, 6-4, 6-2), čime je kompletirao Grand Slam karijere, osvojivši i posljednji gradslam koji mu je nedostajao.


Rivalstvo s Federerom

Roger Federer i Rafael Nadalprofesionalni su teniseri i rivali koji su se držali na prve dvije pozicije ATP liste od jula 2005. Mnogi ljudi smatraju da je njihovo rivalstvo najveće u povijesti tenisa. Federer je bio 1. na svijetu s rekordnih 237 uzastopnih sedmica od februara 2004, a Nadal, koji je 5 godina mlađi, drugi svjetski teniser od jula 2005, ostavši tu rekordnih 160 uzastopnih sedmica prije nego što je prestigao Federera augusta 2008.

Rafael Nadal i Roger Federer

Igrali su jedan protiv drugog 19 puta, a Nadal je dobio 13 mečeva. Oni su jedina dva tenisera u open-eri koja su igrala jedan protiv drugog u 7 Grand Slam finala.


Nadalov stil igre

Nadal ima karakterističan forhend topspin, a poznat je po tome što je uporan u namjeri da vrati svaku loptu. Poznat je i po izvrsnoj fizičkoj kondiciji zahvaljujući kojoj drži kvalitetu igre i nakon nekoliko sati. Vrlo je dobar i u protivnapadima.

Iako je desnoruk, Nadal igra lijevom rukom (zbog čega i ima karakterističan topspin prilikom forhenda). U njegovim ranim godinama, njegov trener, Toni Nadal, zaključio je kako bi njegov dvostruki bekhend mogao biti još bolji sa snažnom desnom rukom, pa je Rafaela naučio da koristi lijevu ruku.


Oprema

Nadal nosi opremu firme Nike, a koristi Babolat rekete.Također reklamira marku automobila Kia Motors. Nadalova Babolat teniska torba prikazuje njegov nadimak, kao i 4 smeđe zvijezde, koje simboliziraju njegove 4 pobjede na Rolland Garrosu, te 1 zelenu zvijezdu, simbol pobjede na Wimbledonu.


Nema komentara

Komentari predstavljaju lične stavove i mišljenja posjetitelja stranice, a nikako stav stranice, novinara i administratora....

Pokreće Blogger.