Rivalstvo: Đoković - Nadal (II dio)

Nastavak teksta o rivalstvu između Rafaela Nadal i Novaka Đokovića, njihovih 27 međusobnih mečeva u kojima je skor na strani Nadala (16-11). Slijedi pregled međusobnih mečeva koje su ova dva tenisera odigrali u periodu od 2009. godine do 2011.

2009. godina, Davis Cup, prvi krug, zemljana podloga: pobjeda Nadala.
U njihovom prvom međusobnom duelu Nadal je dobio Đokovića u tri seta, produživši na taj način svoj niz na Davis kupu na 12-1, te na zemlji na 10-0. Rezultat meča je glasio 6-4, 6-4 i 6-1.

2009. godina, ATP Masters Monte Carlo, finale, zemljana podloga: pobjeda Nadala.
Bio je ovo treći put da se Nadal i Đoković sastanu na ATP World Touru Finalu, a pobjedom od 6-3, 2-6 i 6-1 Nadal je došao do pete uzastopne titule u Monte Carlu. U ovom meču je Đoković postao prvi koji je uspio uzeti set Nadalu u Monte Carlu još nakon 2006. godine. Meč je trajao 2 časa i 44 minute.

2009. godina, ATP Masters Rim, finale, zemljana podloga: pobjeda Nadala
Dvije sedmice nakon meča u Monte Carlu Nadal i Đoković se ponovo sreću u finalu, ovog puta u Rimu. Prvi set je završen u taj brejku dok je u drugom Nadala uspio napraviti brejk na servis Đokovića dva puta. Završeno je sa 7-6 i 6-2. Ovom pobjedom Nadal je pomogao Murrayu da pretekne Đokovića na 3. poziciji ATP liste.

2009. godina, ATP Masters Madrid, polufinale, zemljana podloga: pobjeda Nadala
U trećem međusobnom duelu u periodu od pet sedmica Nadal i Đoković su odigrali najbolji međusobni meč do tada. Meč koji je trajao 4 sata i 2 minuta  (vjeruje se da je to bio najduži meč koji se igrao na dva dobivena seta posle 1968. godine). Nadal je pobijedio rezultatom 3-6, 7-6(5) i 7-6(9).

2009. godina, ATP Masters Cincinnati, polufinale, tvrda podloga: pobjeda Đokovića.
Đoković je dobio prvi set za 29 minuta a drugi za 62 minute (ukupno sat i 31 minut). Rezultat je glasio 6-1 i 6-4. Bio je to tek drugi turnir za Nadala nakon osvajanja Roland Garrosa, pri čemu se španac mučio s povredom koljena te posebno u drugom setu kada je uložio velike napore da meč ne preda prije završetka. Đoković je tokom cijelog meča na svoj servis bio ugrožen samo jednom brejk prilikom za Nadala.

2009. godina, ATP Masters Pariz, polufinale, tvrda podloga (dvorana): pobjeda Đokovića.
Šest dana nakon osvajanja turnira u Baselu Đoković je još jednom došao do sigurne pobjede nad Nadalom. U meču koji je trajao 77 minuta Đoković je pobijedio sa 6-2 i 6-3.

2009. godina, ATP World Tour Finals London, grupna faza, tvrda podloga (dvorana): pobjeda Đokovića.
Nadalov 400. meč na ATP turu neslavno je završio porazom od Đokovića. Nadal je imao skor od 399 pobjeda i 91 poraz, ali nije uspio doći do polufinala u Londonu te godine. U meču koji je trajo 1 čas i 53 minute Đoković je dobio Nadala sa 7-6 i 6-3.

2010. godina, US Open, finale, tvrda podloga: pobjeda Nadala.
Nakon tri uzastopna poraza od Đokovića, Nadal je uspio prekinuti loš niz. Nadal je došao do pobjede na US Openu i postao tek sedmi teniser koji je uspio u karijeri skupiti sva četiri grand slam naslova. U meču koji je trajao 3 časa i 43 minuta Nadal je ostvario pobjedu od 6-4, 5-7, 6-4 i 6-2.

2010. godina, ATP World Tour Finals Lomdon, grupna faza, tvrda podloga (dvorana): pobjeda Nadala.
U dugo očekivanom okršaju Nadal je uspio slomiti Đokovića u meču koji je trajao 1 čas i 52 minute. Krajem prvog seta Novak je imao problema s desnim okom, zbog čega je tražio liječnički tretman. Meč igran pred 17  000 gledalaca završen je pobjedom Nadala sa 7-5 i 6-2.

2011. godina, ATP Masters Indian Wells, finale, tvrda podloga: pobjeda Đokovića.
Đoković je nastavio niz od 20 uzastopnih pobjeda. Nije bio izgubio meč još od novembra 2010. godine. Na ovom turniru Đoković je ranije pobijedio i Federera čime je postao tek treći igrač kome je pošlo za rukom da pobjedi i Nadala i Federera na istom turniru. Meč je završen rezultatom 4-6, 6-3 i 6-2 za Đokovića.

2011. godina, ATP Masters Miami, finale, tvrda podloga: pobjeda Đokovića.
Đoković je pobjedom nad Nadalom postao tek drugi teniser (nakon Federera) kome je pošlo za rukom da uzme i Iniann Wells i Majami u istoj godini. Đokovićev niz je produžen na 26 pobjeda u nizu. Meč je završen rezultatom 4-6, 6-3 i 7-6 za Đokovića.

2011. godina, ATP Masters Madrid, finale, zemlja: pobjeda Đokovića
Đoković je pobjedom došao do niza od 34 meča bez poraza čime je prekinuo Nadalovu seriju od 37-0 na zemljanoj podlozi. Bila je ovo i prva pobjeda Đokovića nad Nadalom na šljaci u 10 međusobnih duela. Meč je trajao 2 časa i 17 minuta a završilo je 7-5 i 6-4 za Novaka. Đoković je ostvario i skor od 4-0 protiv Nadala u ATP Masters finalima.

2011. godina, ATP Masters Rim, finale, zemlja: pobjeda Đokovića
Nakon neizvjesnog polufinala sa Murrayom, Đoković je porazio aktuelnog osvajača turnira u Rimu Nadala sa 6-4 i 6-4 u meču u kojem je četiri puta pravio brejk na servis Nadala.