Deset stvari koje svako treba znati o Wimbledonu
Povijest Wimbledona krenula je davne 1877. godine kada je održano prvo izdanje turnira na terenima All England Kriket Kluba, koji je tek dvije godine prije toga uvrstio tenis na travi kao jednu od svojih aktivnosti. Vrlo brzo je postalo jasno da će se na tim terenima organizirati prvo natjecanje u tenisu na travi, a prihvaćena je većina pravila, koja i danas vrijede, izuzev visine mreže i udaljenosti od linije za servis do mreže. Prvotno je održan samo turnir za tenisače, kojeg je osvojio Spencer Gore, a žene su priliku za igranje dobile 1884. godine kada su u program uvršteni i muški parovi. Ženski i mješoviti parovi dodatno su uvedeni 1913 godine. Osim povijesti, donosimo vam i neke od zanimljivosti koje se vežu uz ovaj pravi spektakl.
1. Wimbledonske tradicije
Osim uživanja u teniskim mečevima, jedna od najvećih Wimbledonskih posebnosti je da posjetitelji ali i igrači uživaju u jagodama sa šlagom koji su tradicionalna delicija u All England Clubu. Neki podaci govore da se ih se svake godine naruči oko 24 tone, a uz to je vrlo tražena roba i šampanjac. U prosjeku se popije oko tisuću boca dnevno, a cijene nećemo spominjati.
2. Zaštitne boje
Zelena i ljubičasta su zaštitne boje Wimbledona, koje stoje i u logotipu turnira. No, igrači nisu odijeveni u te kombinacije već moraju nositi bijele majice i bijele hlače, odnosno tenisačice suknjice. Doduše, dopušteni su mali uzorci u drugim bojama, ali mora dominirati bijela boja koja predstavlja otmjenost i prestiž, baš to što je ujedno i glavna karakteristika ovog najvećeg Grand Slam turnira.
3. Posebni čuvar
Wimbledon ne bi bio Wimbledon da nema i još jednu posebnost u odnosu na ostale teniske turnire. Naime, na sigurnost budno pazi jedan sokol, pod imenom Rufus čiji je zadatak da pazi na nebo iznad terena i plaši golubove kako se ne bi približavali terenu na kojem se igra meč i svojim izmetom slučajno pogodili tenisače ili gledatelje. Rufus čak ima i svog dresera Wayna Davisa.
4. Bogati nagradni fond
Wimbledon redovito povećava nagradni fond. Lani je on iznosio13 725 000 funti, a pobjednici u pojedinačnoj konkurenciji dobili su 1 000 000 funti. Unatoč recesiji, ove je godine fond nagrada uvećan za rekordnih 875 000 funti, što oko sedam posto više u odnosu na prošlu godinu. Pobjednici u pojedinačnoj konkurenciji tako će zaraditi po 1 100 000 funti.Unatoč zavidnim brojkama, Wimbledon ipak nije najdarežljiviji turnir. Prednjači Australian Open koji je ove godine pobjednika nagradio sa 1.4 milijuna funti.
Britanci na domaćeg osvajača Wimbledona čekaju još od 1936. godine. To je posljednji put kada je neki britanski tenisač bio najbolji na 'svetoj travi', a radi se o Fredu Perryu. Njegov nasljednik mogao bi biti ŠkotAndy Murray koji je u sjajnoj formi i jedan je od favorita za finale, a mozda i za naslov, čime bi skinuo dugogodišnje prokletsvo Britanaca u All England Clubu.
"Znam da će oči svih Britanaca biti uperene u mene, no osjećam da mogu podignuti trofej u finalu. Jako mi je stalo do toga, mijenjao bih svih 10 milijuna dolara koje sam zaradio od nagrada za pobjedu u Wimbledonu“, iskren je bio Murray, koji se ozbiljno pripremao za nastup u Wimbledonu, a to potvrđuje i podatak da mu je u psihičkoj pripremi pomogla i britanska boksačka zvijezda David Haye. "Haye mi je puno pomogao, on zna što znači biti šampion“, dodao je Murray.
6. Najmlađi osvajači Wimbledona
Najmlađi pobjednik Wimbledona u muškoj konkurenciji je Boris Becker, koji je 1985. godine trofej najboljeg podignuo sa 17 godina i sedam mjeseci. Ujedno bio je i prvi Nijemac s titulom u Wimbledonu, a zanimljivo, tada na turniru nije bio nositelj što je također bilo prvi put u povijesti nekog Grand Slama. Najmlađa osvajačica u pojedinačnoj konkurenciji je Lottie Dod, koja je Wimbledon osvojila 1887. godine sa samo 15 godina. Martina Hingis je bila tri dana mlađa kada je također osvojila Wimbledon, ali u ženskoj konkurenciji parova.
7. Najviše odigranih mečeva
U Wimbledonu su se najviše oznojili naturalizirana Amerikanka Martina Navratilova i Francuz Jean Borotra. Navratilova je odigrala ukupno 326 mečeva, a Borotra 223.
8. Najdulji mečevi
Najdulji meč u finalu Wimbledona odigrali su 2008. godine Švicarac Roger Federer i Španjolac Rafael Nadal. Nakon 4 sata i 48 minuta igre slavio je Nadal u petom setu sa 9–7. Po mnogima ovo je bio najuzbudljiviji finale Wimbledona, ali i jedan od najboljih mečeva u teniskoj povijesti.
Uvjerljivo najdulji meč u povijesti Wimbledona odigrali su lani u prvom kolu Amerikanac John Isner i Francuz Nicolas Mahut. Meč je trajao 11 sati i 5 minuta, protegnuo se na 3 dana, a završio je pobjedom Isnera 70:68 u petom setu. Sjajni dvojac srušio je rekord i po broju gemova odigranih u jednom meču, 183.
9. Još malo brojki…
Wimbledon je prvi Grand Slam turnir koji je uveo 32 nositelja 2001. godine. Također, nitko u Wimbledonu nije uspio spasiti meč loptu i onda osvojiti turnir, tenisač iz kvalifikacija nikada nije osvojio turnir, a i Wimbledon je jedini Grand Slam turnir u kome se mečevi u konkurenciji parova igraju na tri dobivena seta.
10. Neočekivani pobjednik
A kakva bi to bila lista bez naše teniske legende Gorana Ivaniševića. Popularni Zec 2001. godine ispisao je stranice povijesti osvajanjem All England Cluba. Pritom je srušio dva rekorda, bio je prvi koji je s pozivnicom organizatora uspio doći do kraja, a uz to je i bio najslabije rankirani tenisač uopće, koji je osvojio Wimbledon. Tada je bio tek na 125. mjestu ATP ljestvice…
Komentiraj ovaj članak