Sve što je potrebno znati o reketu


Mnogo je faktora koje treba uzeti u obzir prilikom odabira reketa. Veličina gripa, veličina glave reketa, balans, tvrdoća su samo neke od kategorija koje treba uzeti u obzir.

Grip


Izbor veličine gripa zvuči jednostavno ali dosta ljudi kupuje rekete sa prvelikim i premalim gripom. Veličina gripa može značajno da utiče na osećaj koji imate kad igrate i ne odgovarajuća veličina može da omete vašu igru ili čak da dobijete teniski lakat. U nekim slučajevima mali grip nije problem jer možete to povećati jednostavnim namotavanjem overgrip-a preko osnovnog. Ali ako morate da povećate za više od jednog broja to već postaje problem jer će drška Vašeg reketa postati okrugla a ne osmougaona kako bi trebala da bude. Kao rezultat svega uvek je bolje da ako se dvoumite između dve veličine opredelite za manji grip.

Najjednostavniji način da odredite da li vam je veličina odgovarajuća je da držite reket i kažiprst leve ruke (ako reket držite u desnoj) probate da stavite između korena šake i vrhova prstiju desne ruke. Ako je veličina odgovarajća trebalo bi da ima taman toliko prostora da prst upadne. Ako ima više prostora onda je grip veliki a ako nema dovoljno da kažiprst stane onda je grip mali.

Najčešće veličine koje se danas proizvode su


4-1/8 1
4-1/4 2
4-3/8 3
4-1/2 4
4-5/8 5
4-3/4 6

Veličina glave reketa


Nažalost oko ove veličine proizvođači se nisu složili pa je tako za neke 98 kvadratna inča midsize a drugi bi ga okarakterisali kao mid-plus. Mi smo izdvoji jednu klasifikaciju po našem mišljenju.

Tradicionalna veličina (stari drveni reketi): 60-79 kvadratna inča Midsize: 80-90 kvadratna inča Mid-lpus: 91-100 kvadratna inča Oversize: 101-115 kvadratna inča Super oversize: preko 115 kvadratna inča

Veličina glave je jedna od najvažnijih pojedinačnih faktora koji utiču na izbor reketa. Pravilo koje treba poštovati je da reketi sa većom glavom obezbeđuju više snage, veći sweet spot i veću stabilnost kod udaraca van centra. Pa zašto bi onda neko koristio reketa sa manjom glavom? Mnogi igrači pogotovo početnici ne bi trebalo da imaju neki razlog da koriste reket sa manjom glavom. Ipak ako imate veliki zamah i dosta snage u udarcu verovatno ćete imati probleme da zadržite kontrolu reketom sa velikom glavom. Reket sa manjom glavom treba da nam obezbedi veću kontrolu, tako na primer većina profesionalaca će retko koristiti reket čija je veličina glave veća od 100 kvadratna inča.

Balans


Balans je centar ravnoteže reketa i zavisi od raspoređene težine duž reketa. Balans se uvek označava u centimetrima i to od drške (početka reketa) ka vrhu. Prema balansu reketi se dele u tri kategorije:

Teške glave (HH) – Više težine u glavi reketa Lake glave (HL) – Više težine u drški reketa Jednaki balans (EB) – Jednako raspoređena težina duž reketa. Dva reketa jednake težine a različitog balansa imaju potpuno drugačiji osećaj. Reketi sa težom glavom su uglavnom pogodni za početnike dok su oni sa lakom koriste napredni igrači.

Tvrdoća reketa


Odnosi se na to koliko će reket da se savije ili deformiše (uvije) pri kontaktu sa lopticom. Ova tvrdoća značajno utiče na snagu koja se vraća loptici prilikom udarca. Kao rezultat imamo da su tvrđi reketi snažniji (proizvode više snage). Fleksibilniji reketi imaju duži kontakt sa lopticom i tako omogućavaju da se udari više spina. Kao posledica toga fleksibilniji reketi su prijatniji (komforniji) jer proizvode manje vibracije za šaku ruku i rame.

Debljina rama

To je širina rama gledano sa strane. Deblji ramovi obično čine reket trđim tako da se manje savijaju u kontaktu sa lopticom. U suštini deblji ramovi će vam dati više snage u udarcu, dok će vam tanji ramovi dati mogućnost da udarite sa više spina. Deblji reketi ili reketi sa širokim ramom su pogodniji za početnike kojima treba više snage dok su tanki ramovi obično rezervisani za napredne igrače.
 

Nema komentara

Komentari predstavljaju lične stavove i mišljenja posjetitelja stranice, a nikako stav stranice, novinara i administratora....

Pokreće Blogger.