Australian Open 2012: Pet setova sjajnog meča donijelo nam je današnje finale prvog grandslama sezone. Bio je ovo najduži meč u historiji Austrlian Opena. Nakon šest finala u 2011. godini i isto toliko pobjeda Novaka Đokovića, Rafael Nadal je imao priliku da prekine crni niz u finalu ovogodišnjeg Australian Opena. Međutim, Nadalu to nije pošlo za rukom uprkos sjajnoj igri. Sjajni Đoković je nastavio sa osvajanjem turnira i pobjedama nad Nadalom. Ovoga puta je pobijedio sa 3-2 u setovima (5-7, 6-4, 6-2, 6-7 i 7-5).

Meč je počeo vrlo agresivno sa obje strane. Na svojim servisima oba tenisera su bili vrlo sigurni. Prvo značajnije vodstvo nekog od tenisera desil se sredinom seta kada je Nadal došao do 4-2, ali je Novak odmah uzvrati i izjednačio na 4-4, ali je Nadal ipak uspio napraviti još jedan brej i doći do 7-5 i osvajanja prvog seta.

Na početku drugog seta Novak je došao do brejka za 3-1, zatim osvojio svoj servis za 4-1. Do kraja je Nadal uspio vratit servis za zaostatak 5-4 i servirao je za izjednačenje. Međutim, prvi reket svijeta je napravio brejk i došao do 6-4 i izjednačenja u setovima.

Treći set je Novak odigrao prilično dominantno. Vršio je stalan pritisak na servis Nadala što mu se isplatilo, tako da je relativno lagano došao do 6-2 i vođstva od 2-1 u setovima.

U četvrti set oba tenisera su krenuli sigurno, čuvajući svoje servis gemove. Pri rezultatu 4-4 počela je padati kiša, pa je zatvoren krov na glavnom terenu. Zbog toga je meč prekinut na nekoliko minuta. Nakon toga je Novak vrlo efikasno realizovao svoj servis i došao do 5-4, na što je Nadal uzvratio. Novak je ponovno bio siguran na svom servisu i poveo sa 6-5, a Nadal je krenuo još jednom u potjeru za izjednačenjem što mu je pošlo za rukom s lakoćom. Otišlo se u taj brejk četvrtog seta u kojem je Nadal bio bolji sa 7-5.

Sjajno finale je otišlo u peti set. Ponovo su oba tenisera sigurni bili na svojim servisima. Osvajali su gejm za gemom sve do šestog gema kada Nadal dolazi do brejka i vodstva od 4-2. Novak vraća brejk, dolazi do 3-4 a zatim i na 4-4. Do kraja, Novak pravi brejk za 6-5 i servira za meč. Nakon skoro šest sati igre, Novak Đoković je odbranio naslov na Australian Openu i time došao do trećeg uzastopnog grandslama sezone.